Wspierałem finansowo pewną osobę pożyczając jej pieniądze, ponieważ była w ciężkiej sytuacji materialnej. Pożyczki te były w formie „przelewu na telefon BLIK”. Było to wiele przelewów – często na mniejsze kwoty. Jednak wszystkie przelewy mogę udokumentować (wyciąg z banku – gdzie jest numer telefonu i numer konta).
W pierwszej kolejności pragniemy wskazać, iż umowa pożyczki co do zasady nie musi być zawierana w formie pisemnej. Co prawda, zgodnie z art. 720 §2 KC Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej, nie mniej jednak w analizowanym przypadku możemy mówić o wielu pożyczkach. Nadto, nawet w przypadku zawarcia umowy pożyczki opiewającej na ponad 1000 zł bez formy pisemnej nie przekreśla to jej istnienia. Ważne
w takim przypadku jest to, aby zgromadzić odpowiednie dowody.
Jednocześnie, jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę (por. 723 KC). Tym samym, jeżeli nie został ustalony termin zwrotu (nawet ustnie) to powinien Pan wezwać drugą stronę do niezwłocznego zwrotu pożyczki.
Świetnie, że ma Pan zgromadzone potwierdzenia wypłaty pożyczek oraz konwersacje na Whatsup’ie– proszę je odpowiednie zabezpieczyć celem wykorzystania.
Problemem, jak sam Pan dostrzega, pozostaje brak kontaktu oraz brak danych z pożyczkobiorcy.
W przypadku, gdyby bowiem posiadał Pan dane w postaci co najmniej imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania byłaby możliwość złożenia do sądu powództwa o zapłatę. PESEL jest potrzebny na etapie nadawania klauzuli wykonalności na wyrok (klauzula jest potrzebna, aby wszcząć sprawę
u komornika). Jeżeli będzie się toczyło postępowanie sądowe to można próbować ustalić PESEL przez sąd lub odpowiednie bazy danych.
Koszty postępowania cywilnego sprowadzają się do konieczności uiszczenia opłaty sądowej za wniesienie powództwa (200 zł) a następnie pokrycia kosztów prowadzenia egzekucji (200-500 zł). Oczywiście koszty te dłużnik jest zobowiązany Panu zwrócić. Powstaje oczywiście pytanie czy dłużnik posiada jakikolwiek majątek oraz czy komornikowi uda się skutecznie przeprowadzić czynności egzekucyjne? Niestety nie ma możliwości ustalenia szans pomyślnej egzekucji przed jej wszczęciem.
W przypadku, gdy nie dysponuje Pan wskazanymi danymi, bądź podejrzewa Pan, że postępowanie cywilne nie odniesie oczekiwanego skutku to w zasadzie jedyną możliwością jest złożenie zawiadomienia na policji lub w prokuraturze o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa (art. 286 §1 KK). Organy ścigania podejmą wszelkie niezbędne czynności, aby szczegółowo wyjaśnić sprawę i ustalić sprawcę. W przypadku, gdy sprawca zostanie ujęty a sprawa nabierze rozpędu będzie możliwość złożenia wniosku o naprawienie szkody (szkodą w tym przypadku jest kwota udzielonych pożyczek). Oczywiście wniosek o naprawienie szkody można złożyć już w samym zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie karne dla Pana jako pokrzywdzonego jest bezpłatne.
Nowosielski i Wspólnicy to Kancelaria radców prawnych i adwokatów oraz prawników udzielająca profesjonalnych porad prawnych. Prawnik bielsko czy też adwokat bielsko, albo radca prawny bielsko to hasła, pod jakimi najczęściej nas znajdziecie w internecie. Działamy na terenie Bielsko Białej. Zapraszamy do kontaktu.
© 2024 Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Nowosielski i Wspólnicy sp. j.